İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 519 95 28
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Farelere Karşı Alınacak Önlemler

farelere-karsi-alinacak-onlemler

Farelere Karşı Alınacak Önlemler

Doğada yalnız değiliz, birçok türde canlı ve hayvanla birlikte tabiatın bütününü oluşturuyoruz. İnsanlar hayvanlardan farklı yaşam standartlarına sahip. Hayvanlar kadar dirençli ya da kuvvetli değil, hastalıklara karşı daha korunmasız. Şehirlerimizde, yaşam alanlarımızda birlikte yaşadığımız hayvanlarımız bulunmaktadır, fakat fare bu hayvanlar arasında yer almaz.

Farelerin Zararları

Hiç kimsenin sevmediği, zararları açısından herkesin korktuğu bir canlıdır. Çevremize yakın alanlarda olmaları bize fiziki, maddi açıdan oldukça fazla zarar verme olasılığını üstünde taşır. Özellikle evimizde karşılaştığımızda korkumuz katlanır. Yoğun strese sebebiyet verir. Evimiz gibi özel yaşam alanlarımızda karşılaşacağımız farelerden kurtulma yolları ararız. Öncelikle aklımıza kendi yöntemlerimizi uygulamak gelir. Fare kapanı, fare zehri gibi çözümleri deneriz. Lakin bu yöntemler yeterli düzeyde bize koruma sağlamaz. Daha çok kısmi bir temizlik sağlar ve sürekliliği olmaz. Tek bir farenin ölmesi evinizin temiz olduğunu kanıtlamaz. Fareler genellikle kalabalık yaşarlar. Üreme yoluyla çoğaldıklarından sayıları fazladır. Böyle bir durumda kaldığınızda yapmanız gereken kolay yol bir ilaçlama firmasını arayıp evimde fare var ne yapabilirim, diye sormaktır. Bulunduğunuz il ve ilçe ilaçlama firmaları size en kısa zamanda fare ilaçlama yöntemiyle gelecek ve bu sorundan kurtulmanızı sağlayacaktır. İlaçlama firması seçerken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır;

  • Öncelikle ilaçlama firmasının sağlık bakanlığından onaylı olması gerekmektedir.
  • İlaçlama firmasının çalışanlarının eğitimli ve deneyimli bir ekipten olması gerekir.
  • Kullandıkları malzemelerin insan sağlığına direk etki etmemesi gözlenmelidir.
  • İlaçlama çevre ve canlı sağlığı göze alınarak yapılmalıdır.
  • İlaçlanacak bölge analiz edilmeli, doğru müdahale yöntemi belirlenmelidir.
  • İlaçlama öncesi ve sonrası gerekli önlemler ve uygulamalar yerine getirilmelidir.

Fareler, sağlık açısından yoğun tehdit oluşturmaktadır. Elastik vücut biçimleriyle girmedikleri yer yoktur. Türlü besin maddeleri ile beslenirler. Her çeşit mikroba maruz kaldıklarından üzerlerinde gezdikleri alanlara mikroplarını bulaştırabilirler. İnsan sağlığına çok fazla zararları dokunduğundan çevremizde gördüğümüzde bir an önce onlardan kurtulmak gerekir. Bunun en iyi yöntemi de fare ilaçlama firmalarıyla anlaşıp kolay bir çözüm elde etmektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir