İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 519 95 28
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Güve ile Mücadele Yöntemleri

guve-ile-mucadele-yontemleri

Güve ile Mücadele Yöntemleri

Güve, ev haşereleri içinde mücadelesi en kolay olan fakat bir o kadar da hızlı yayılan bir kurtçuk türüdür. Pek çok çeşidi olmakla birlikte en sık karşılaştığımız güve türü, bakliyatlara gelen ve her evde en az bir defa rastlanan tahıl güvesidir. Güve oluşumunu engelleyecek önlemler ve güve ile mücadele yöntemleri nelerdir, birlikte bunlara göz atalım.

Güve Nedir? Güve ile Mücadele Yöntemleri Nelerdir?

Güveler, hayatlarına yumurta olarak başlayan kelebek benzeri bir haşere türüdür. Kelebeklerden farklı olarak renksizdirler ve renk pigmentlerinin bulunması gereken yerde pulları bulunur. Güve yumurtası genelde evin izbe yerlerinde büyüyüp gelişir ve güveler ergin oluncaya kadar insanlar tarafından fark edilmez.

Güve ne yer?

Güveler, türüne göre beslenmesini giyecek ve yiyeceklerle karşılayan bir haşere türüdür.

Güve türleri nelerdir?

guve-ile-mucadele-yontemleri

guve-ile-mucadele-yontemleri

Elbise güvesi; genellikle kaşmir, pamuk, ipek, yün gibi doğal kumaşlarla beslenmeyi tercih eder. Bu tür güveler uçmayı pek sevmez.

Halı güvesi; halıların içinde yaşar ve burada yüzeye çıkmadan ilerleyebileceği tüneller açar. Elbiselerle de beslenir.

Tahıl güvesi ya da kiler güvesi; tahıl ve un ürünleriyle beslenir, daha çok kilerde ve mutfakta görülür. Güve ile mücadelede önlem alınması en kolay türdür. Yumurtalarını doğrudan gıdaların üzerine bırakır. Bu şekilde mikroplarını bırakarak hem insan sağlığına zararlı hale getirir, hem de kısa sürede çürümesine sebep olur. Kaçınmak için açıkta yiyecek bırakmamak, tahılların uzun süre saklanmamasına dikkat etmek gibi önlemler alınabilir.

Kürk güvesi; elbise güvesine benzer fakat halı ve elbiselerde büyük tahribata sebep olan tür budur.

Zeytin güvesi; hasat zamanından önce zeytin ağaçlarına dadanır ve yapraklarıyla beslenir.

guve-ile-mucadele-yontemleri

guve-ile-mucadele-yontemleri

Güve kelebeği ne kadar yaşar?

Yumurta sürecinden erişkinliğe geçmesi 1,5 ayı bulan güveler, en fazla iki hafta içinde yaşam sürelerini tamamlarlar. Çok kısa yaşamalarına karşın çok hızlı ürerler.

Güve neden olur?

Açıkta bırakılan bakliyatlar, dolaba kirli koyulan kıyafetler, dolapta kapalı ve havasız duran giysiler, nemli ve havalandırılmayan alanlar güvelere davetiye çıkarmaktadır. Yaşaması için uygun alan bulan güve çok kısa sürede çoğalarak tüm eve yayılabilir.

 Güve kelebeği nasıl temizlenir?

Büyüklerimizden alışageldiğimiz dolaplara naftalin koyma geleneği güvelerin oluşmasını önlemektedir. Sirke, sinek kağıdı, çamaşır suyu gibi kurtarıcılardan yardım alabilir, dolaplarınızı ve evinizi sık sık havalandırabilirsiniz. Şayet bunlar yeterli gelmezse 7/24 hizmetinizde olan çağrı merkezimizi arayarak bize danışabilirsiniz. Sizin için en doğru güve ile mücadele yöntemlerini sunmak üzere hizmetinizdeyiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir