İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 519 95 28
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Pire İlaçlama Sonrasında Temizlik Nasıl Yapılır?

pire-ilaclama-sonrasinda-temizlik-nasil-yapilir

Pire İlaçlama Sonrasında Temizlik Nasıl Yapılır?

Pireler insanların hayatında en fazla sorun yaratan canlılardan biridir. Zıplayan ve gözle görülmesi çok zor bir böcek türü olan pireler, insanların kanını emerek beslendikleri için hayvan ve insanlardan birbirlerine hastalık taşır ve bulaştırır. Pirelerin yok edilmesi oldukça güçtür ve ilaçlama işleminin profesyonel şekilde yapılması gerekmektedir. Yapılan ilaçlamanın etkisinin yüksek olması için, pire ilaçlama sonrasında temizlik işleminde bilinçli ve doğru şekilde davranmak çok önemlidir.

Pire ile Mücadele Nasıl Olmalıdır?

Pireler yoğun olarak tüylü yünlü maddeler ve eşyalarda yaşarlar. Daha çok hayvanların üzerinde rastlanır. Evlerinde evcil hayvanı bulunan kişilerde bu nedenle pire şikâyetleri daha fazladır. Ancak dışarıdan da insan üzerinden evlere pire girmesi çok olağandır. Pirelerle mücadele etmek bireysel yollarla mümkün değildir. Kendi boyutunun 200 kat üzerine sıçrayabilen ve oldukça küçük yapıda olan pirelerin ilaçlaması da sıvı ilaçlama tekniği ile yapılır. Özellikle de tekstil ürünleri, yatak ve yorganlarda, yatak altları ve çevrelerinde, dolapların iç kısımlarında, halılarda, koltuklarda ilaç kullanılmaktadır.

Pire İlaçlama Sonrası Temizlik Nasıl Olmalıdır?

Pire ilaçlaması sonrasında temizlik yaparken bilinmelidir ki pirelerden tamamen kurtulmak için en az 2 hafta beklemek gerekir. Ayrıca pupa pireleri denilen yumurtadan yeni çıkan ve çıkacak olan pirelerin de ilaca maruz kalması için ortalama 20 gün boyunca derinlemesine bir ıslak temizlik yapılmamasında fayda vardır. Evinizde ilaçlama sonrasında kuru temizlik dilediğiniz kadar yapabilirsiniz. Diğer taraftan ilaca maruz kalan kıyafetlerin, tekstil ürünlerinin yıkanmadan kullanılmaması ise en önemli kıstastır. Pireler zor ölen canlılar oldukları için, pire ilaçlamada kullanılan ilaçta bulunan yüksek kimyasalların sağlığınıza bir zarar vermemesi için ilacın temas ettiği tezgah üstleri, kişisel eşyalar, çocuk oyuncakları, açıkta kalan mutfak gereçleri de yıkanmadan asla kullanılmamalıdır. Bu hususlar dışında, ilaçlama yapan görevliden de temizlik için detaylı bilgi talep ederek bilinçli bir yaklaşımda bulunulması da gereklidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir